Hälsning från ordförande / Terveisiä puheenjohtajalta

3 februari, 2019

Hej!

Nog vet ni ju vad det är för år vi har nu?

Jo, Nykarleby Ridklubb rf. grundades år 1989 och fyller 30 år jämnt i år!
Det här måste vi ju fira, flera gånger, på olika sätt! Har just du idéer om hur det kunde göras – alla olika sätt är bra – så får du väldigt gärna delta i arbetsgruppen för Nurks 30-årsjubileum, den leds av Katrina Nylund och Nina Tiittanen!

I övrigt har vi då (igen) en ganska ny styrelse och (igen) en ganska ny ordförande!

Jag tror att de flesta redan känner mig  – en kort version är väl att jag blev född in i hästeriet, har haft egen häst (trav, fälttävlan och dressyr) sedan jag var 15, år 1993, och varit medlem i Nurk sedan 1997. Suttit i styrelsen även tidigare och fungerade i många år som föreningens ekonom.

Vi i styrelsen har många planer för det kommande året.
Vi vill fokusera på att skapa förutsättningar för medlemmarna att utöva sitt hästintresse, oavsett nivå eller gren. Om du så vill börja tävla, komma vidare och bättra på tidigare redan gedigna kunskaper. Utöva hobbyridning, eller kanske inte ens alls rida utan bara vara med, med hästarna, så vill vi dels skapa bättre, nya, anpassade förutsättningar för detta och dels även att folk ska kunna se och utnyttja de redan alldeles ypperliga förutsättningar vi har – såväl på Nurks område som i de andra stallen!

Det finns bara ett sätt som föreningens verksamhet kan fungera vidare på, möta de önskemål medlemmarna har, och det är samarbete. Dels att vi får veta vad ni alla vill göra, dels att vi genomför sakerna tillsammans.

Så ryck i någon av oss i stallet, skicka ett pm, hör av dej!

Njut av vintervädret, vi syns och hörs!

Lena Sjöskog

Ordförande, Nurk

 

Foto/Kuva: Josefin Westin

Lena1

 

 

Hei!

Kyllähän te tiedätte, mikä vuosi nyt on?

Kyllä, Uudenkaarlepyyn Ratsastuskerho r.y. perustettiin vuonna 1989 ja tänä vuonna kerho täyttää pyöreät 30 vuotta! Tätä täytyy siis juhlia, useita kertoja ja useilla tavoilla! Onko juuri sinulla ideoita, miten juhlisimme? Kaikki ideat ovat tervetulleita. Keräämme kokoon työryhmän NURKin 30-vuotisjuhlavuoden kunniaksi ja etsimme ryhmään jäseniä. Työryhmää vetävät Katrina Nylund ja Nina Tiittanen, voit olla yhteydessä heihin, jos haluat tulla mukaan suunnittelemaan.

Mitä muuhun tulee, niin NURKilla on tänä vuonna (jälleen) aika uusi hallitus ja (jälleen) aika uusi puheenjohtaja.

Luulen, että melko moni tuntee jo minut, mutta lyhyt historiani kuuluu seuraavasti: olen syntymästä asti ollut hevostouhuissa mukana, minulla on ollut omia hevosia (ravi-, kenttä- ja kouluhevosia) 15-vuotiaasta asti, eli vuodesta 1993 eteenpäin, ja olen ollut NURKin jäsen vuodesta 1997 lähtien. Olen ollut hallituksen jäsenenä jo aiemmin ja hoidin monta vuotta myös seuran taloutta.

Meillä hallituksessa on monenlaisia suunnitelmia tulevalle vuodelle.
Haluamme keskittyä luomaan edellytyksiä jäsenillemme, jotta kaikki voivat harrastaa hevosia, riippumatta tasosta tai lajista. Ei siis ole väliä, haluatko alkaa kilpailemaan, jatkaa edelleen kisaamista korkeammalla tasolla vai haluatko kehittää jo aiemmin hankittuja taitoja. Tai ehkä haluat ratsastaa omaksi iloksesi tai ehket ratsasta ollenkaan, mutta haluat viettää aikaasi hevosten parissa. Ei ole väliä, miten haluat harrastaa, mutta me hallituksessa haluamme osaltamme luoda parempia ja sopivampia edellytyksiä näihin asioihin. Haluamme myös tuoda esiin niitä mahtavia mahdollisuuksia, joita NURKilta ja alueen muilta talleilta jo nyt löytyy.

On vain yksi tapa, miten seuran toiminta voi tulevaisuudessa jatkua, ja kohdata niitä toiveita, joita jäsenillä on. Se on yhteistyö. Näin on osin siksi, että me hallituksessa saamme tietoa siitä, mitä jäsenet toivovat toiminnalta ja osin siksi, että me yhdessä teemme asioita.

Joten kiskaiskaa hihasta tallilla, lähettäkää viestiä tai olkaa muuten vain yhteydessä meihin!

Nautinnollisia talvihetkiä, ollaan kuulolla ja näkyillään!

Lena Sjöskog

Puheenjohtaja, Nurk

 

Foto/Kuva: Roosa Mikkola

Lena3